Stało się! Polska na czele niechlubnego rankingu najdroższych kredytów w UE
Choć stopy procentowe w Polsce nieznacznie spadły, okazuje się, że i tak płacimy najwięcej za kredyty mieszkaniowe w całej Unii Europejskiej. To efekt wyraźnego spadku cen kredytów na Węgrzech, które jeszcze do niedawna dzierżyły palmę pierwszeństwa.
Koniec węgierskiej dominacji. Polska przejmuje 'tron'
W styczniu 2025 roku średnie oprocentowanie nowych polskich kredytów mieszkaniowych osiągnęło poziom 7,42 proc., co plasuje nas na pierwszym miejscu w UE. Wyprzedziliśmy Węgrów, którzy jeszcze rok wcześniej byli niekwestionowanym liderem tego rankingu. W grudniu 2023 r. oraz styczniu 2024 r. średnie oprocentowanie kredytów na Węgrzech wynosiło odpowiednio 8,65 proc. i 8,55 proc.
Węgierski spadek kluczem do zmiany lidera
Polska wskoczyła na pierwsze miejsce nie z powodu drastycznego wzrostu kosztów kredytów, ale dzięki gwałtownemu potanieniu kredytów na Węgrzech. Jeszcze rok temu średnie oprocentowanie w Polsce wynosiło 7,65 proc., czyli o 0,23 pkt procentowego więcej niż obecnie. Pozycję lidera zawdzięczamy spadkowi kosztów kredytów na Węgrzech, które w ciągu roku spadły o 1,78 pkt procentowego do 6,77 proc.
Regionalne porównanie kosztów kredytów. Gdzie jest najtaniej?
Spadek kosztów kredytów w Polsce był stosunkowo niewielki w porównaniu do innych krajów regionu, gdzie średnie oprocentowanie również jest wysokie. Oprócz Węgier, kredyty bardziej potaniały w Rumunii (obecnie 6,09 proc.) oraz w Czechach (z 5,26 proc. do 4,78 proc.).
Najtańsze kredyty mieszkaniowe w Unii Europejskiej oferowane są na Malcie, gdzie średnie oprocentowanie wynosi zaledwie 1,69 proc. Średnia unijna to 3,14 proc. Dane pochodzą z Europejskiego Banku Centralnego.
Polacy ruszyli po kredyty po programie wsparcia
W 2024 roku rynek nieruchomości i kredytów hipotecznych odnotował spowolnienie. Polacy wstrzymywali się z decyzjami, oczekując na rządowy program wsparcia. Gdy okazało się, że program dotyczy głównie rynku wtórnego, nastąpił wzrost zainteresowania kredytami.
W lutym 2025 roku w bankach złożono 33,1 tys. wniosków o kredyt, co stanowi wzrost o 17 proc. w porównaniu ze styczniem oraz tyle samo w porównaniu ze średnią miesięczną z ubiegłego roku. Czyżby Polacy obawiali się dalszego wzrostu cen kredytów?
Co dalej z rynkiem kredytów w Polsce?
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w Polsce pozostaje dynamiczna. Wysokie oprocentowanie w porównaniu z innymi krajami UE z pewnością wpływa na decyzje potencjalnych kredytobiorców. Warto śledzić dalsze zmiany stóp procentowych oraz ewentualne działania rządu mające na celu wsparcie rynku mieszkaniowego.
Źródło: Rynek Pierwotny.pl, Money.pl